Välj mellan fortbildningskurser eller utbildning

 

 

Fortbildningskurser

är enstaka kurser som läses i egen takt



Utbildning

består av ett flertal delkurser med fasta utbildningstillfällen,

som bygger på varandra med tillhörande litteraturstudier

 


 

FUNCTIONAL MUSIC 

MED MOTORIKEN I CENTRUM

där musiken får bli det redskap som används för att stimulera barnet i dess utveckling.




Både kurser och utbildning vänder sig till dig som arbetar med sång/rytmik i baby- och barngrupper (musiker, personal i förskolan och i öppna förskolor, familjecentraler, bvc och bibliotek, musiker och pedagoger inom kyrkans verksamhet, dans, sång och rytmikledare, personal i kulturskolan)

Fortbildningskurser

Kursorter: Stockholm, Göteborg, Leksand, Jönköping, Umeå, Lund, Skövde, Borås. För datum, se schema.


 

Kursutbud

 


 

* Lilla Liten

Babyrytmik 0-1 år - Grundkurs - 1 Halvdag


 

* Lilla Pyre

Babyrytmik 0-1 år - Fortsättningskurs  - 1 Halvdag


 

* Lilla Smulan

Babyrytmik 0-1 år - Fortsättningskurs - 1 Halvdag


 

* Lilla Parvel

Barnrytmik 1-3 år - Grundkurs - 1 Halvdag


 

* Lilla Plutt

Barnrytmik 1-3 år - Fortsättningskurs - 1 Halvdag


 

* Lilla Krabat

Barnrytmik 1-3 år - Fortsättningskurs - 1 Halvdag


 

* Majkens Mamelucker

Barnrytmik 3-5 år - 1 Halvdag


 

* Dantes Damasker

Barnrytmik 3-5 år - 1 Halvdag


 

 


 

SCHEMA för fortbildningskurser

2018


7/5 Stockholm 
Lilla Smulan Fortsättningskurs 9.00 -12.00 
Andreaskyrkan Södermalm Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

7/5 Stockholm Lilla Krabat Fortsättningskurs 13.00 -16.00 
Andreaskyrkan Södermalm Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


14
/5 Göteborg Majkens Mamelucker 9.00 -12.30 
TR-huset Göteborg Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


21/5 Umeå 
Lilla Liten Grundkurs 9.00 -12.30
Ordenshuset Umeå Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


21/5 Umeå 
Lilla Parvel Grundkurs 13.30 -16.30
Ordenshuset Umeå Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


22/5 Umeå
 Dantes Damasker 9.00-12.30 
Ordenshuset Umeå Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


4/6 Göteborg 
Lilla Smulan Fortsättningskurs 9.00 -12.00 
TR-huset Göteborg Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


4/6 Göteborg
 Lilla Krabat Fortsättningskurs 13.00 -16.00 
TR-huset Göteborg Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

 

5/6 Lund Lilla Liten Grundkurs 9.00 -12.30 
IOGT-lokalen Lund Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


5/6 Lund
 Lilla Parvel Grundkurs 13.30 -16.30 
IOGT-lokalen Lund Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

21/8 Malmö Lilla Parvel Grundkurs 17.00 -20.30 
Hyllie Park skolan Malmö Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Åsa Otterlund

10/9 Stockholm Lilla Liten Grundkurs 9.00 -12.30 
Andreaskyrkan Stockholm Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


10/9 Stockholm Lilla Parvel Grundkurs 13.30 -16.30 
Andreaskyrkan Stockholm Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


13/9 Falun Lilla Liten Grundkurs 9.00 -12.30 
Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


13/9 Falun
 Lilla Parvel Grundkurs 13.30 -16.30 
Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


17/9 Göteborg 
Lilla Liten Grundkurs 9.00 -12.30 
TR-huset Göteborg Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


17/9 Göteborg
 Lilla Parvel Grundkurs 13.30 -16.30 
TR-huset Göteborg Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

 

21/9 Jönköping Lilla Liten Grundkurs 9.00 -12.30 
Jönköping Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

21/9 Jönköping Lilla Parvel Grundkurs 13.30-16.30 
Jönköping Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

28/9 Lund Lilla Smulan Fortsättningskurs 9.00 -12.00 
IOGT-lokalen Lund Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


28/9 Lund
 Lilla Krabat Fortsättningskurs 13.00 -16.00 
IOGT-lokalen Lund Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


1/10 Borås 
Lilla Liten Grundkurs 9.00 -12.30 
Lönnen, Borås Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


1/10 Borås Lilla Parvel Grundkurs 13.30-16.30 
Lönnen, Borås Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


3/10 Karlstad 
Lilla Liten Grundkurs 9.00 -12.30 
Gjuteriet, Karlstad Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

3/10 Karlstad Lilla Parvel Grundkurs 13.30-16.30 
Gjuteriet, Karlstad Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


9/10 Skövde 
Lilla Liten Grundkurs 9.00 -12.30 
Immanuelskyrkan, Skövde  Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

9/10 Skövde Lilla Parvel Grundkurs 13.30-16.30 
Immanuelskyrkan, Skövde  Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


9/10 Malmö Majkens Mamelucker Grundkurs 17.00-20.30 
Hyllie Park skolan Malmö Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Åsa Otterlund

22/10 Kristianstad Lilla Liten Grundkurs 9.00 -12.30 
Föreningarnas hus, Kristianstad  Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

22/10 Kristianstad Lilla Parvel Grundkurs 13.30-16.30 
Föreningarnas hus, Kristianstad  Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


12/11 Göteborg Lilla Pyre Fortsättningskurs 9.00 -12.00 
TR-huset Göteborg Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


12/11 Göteborg
 Lilla Plutt Fortsättningskurs 13.00 -16.00 
TR-huset Göteborg Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

 

19/11 Stockholm Lilla Pyre Fortsättningskurs 9.00 -12.00 
Andreaskyrkan Södermalm Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

19/11 Stockholm Lilla Plutt Fortsättningskurs 13.00 -16.00 
Andreaskyrkan Södermalm Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

26/11 Lund Lilla Pyre Fortsättningskurs 9.00 -12.00 
IOGT-lokalen Lund Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


26/11 Lund
 Majkens Mamelucker 13.00 -16.00 
IOGT-lokalen Lund Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


7/12 Linköping 
Lilla Smulan Fortsättningskurs 9.00 -12.00 
Valla Folkhögskola, Linköping Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

7/12 Linköping Lilla Krabat Fortsättningskurs 13.00 -16.00 
Valla Folkhögskola, Linköping Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

10/12 Stockholm Lilla Smulan Fortsättningskurs 9.00 -12.00 
Andreaskyrkan Södermalm Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

10/12 Stockholm Dantes Damasker 13.00 -16.00 
Andreaskyrkan Södermalm Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


17/12 Göteborg 
Lilla Smulan Fortsättningskurs 9.00 -12.00 
TR-huset Göteborg Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun


17/12 Göteborg
 Dantes Damasker 13.00 -16.00 
TR-huset Göteborg Anmälan/Pris/Innehåll
Kursledare: Diana Molltun

Utbildning

Utbildningsutbud

 


 

* Utbildning till diplomerad Baby/Barnsångkonsulent


 

Välj mellan ordinarie- eller intensivutbildning

 



 

Ordinarie utbildning

Lund, Stockholm, Göteborg, Jönköping (Ny utbildningsort vt-18)


Utbildningen omfattar 3 heldagar med följande delkurser: Lilla Liten, Lilla Parvel, Lilla Pyre, Majkens Mamelucker 

Intensivutbildning

Intensivutbildning Varberg, Gran Canaria 


1 veckas intensivstudier med följande delkurser: Lilla Liten, Lilla Parvel, Lilla Pyre, Majkens Mamelucker





* Påbyggnadsutbildning för Baby/Barnkonsulenter Intensivutbildning



Intensivutbildning Gran Canaria, Varberg


1 veckas intensivstudier med följande delkurser: Lilla Smulan, Lilla Plutt, Lilla Krabat, Majkens Mamelucker del 2, Dantes Damasker


 

SCHEMA för utbildning

2018


 

Utbildning till Diplomerad Baby/Barnsångkonsulent - Ordinarie utbildning


Göteborg 12/5, 1/9, 10/11

Stockholm 9/6, 8/9, 17/11

Lund 29/9, 24/11, 26/1 2019

Jönköping 24/2, 28/4, 22/9

Kursledare: Diana Molltun

Anmälan/Pris/Info

Utbildningsinnehåll/Kurslitteratur

 

Utbildning till Diplomerad Baby/Barnsångkonsulent - Intensivutbildning


Gran Canaria Intensivutbildning 18/8-25/8 2018

Varberg Intensivutbildning 27/5-31/5 2019

Kursledare: Diana Molltun

Anmälan/Pris/Info

Utbildningsinnehåll/Kurslitteratur

Resa/Boende - Gran Canaria